Wspomnienie Doktora Bogdana Materny 14.06.2021


Dotarła do nas smutna wiadomość – nie żyje Doktora Bogdan Materna, redaktor naczelny i prezes Wydawnictwa Medipage, które dwadzieścia lat temu stworzył od podstaw. Warto podkreślić, że do tej pory odgrywa ono fundamentalną rolę w udostępnianiu polskim lekarzom najnowszej światowej literatury medycznej – na książkach Medipage wykształciło się całe pokolenie specjalistów.

Nieocenione są zasługi Doktora Materny w zakresie ortopedii – tu m.in.: przekłady fundamentalnych dzieł, takich jak: Campbell Ortopedia Operacyjna, AO Podstawy leczenia złamań, Leczenie chirurgiczne w zapaleniach kości i stawów) – a także radiologii, onkologii czy anestezjologii.

Doktor Materna, absolwent Warszawskiej Akademii Medycznej, rozpoczął swoją wydawniczą przygodę w 1994 r. Jako młody lekarz Centrum Zdrowia Dziecka został zastępcą redaktora naczelnego polskiej edycji „British Medical Journal” (Wydawnictwo PWN).

W roku 2000 założył wraz z Małżonką Wydawnictwo Medipage, które ma na koncie setki tytułów, głównie przekładów z języka angielskiego i niemieckiego, ale także liczne pozycje polskich autorów. Nie było to jednak jedyne przedsięwzięcie Doktora związane z rozwojem edukacji medycznej. W środowisku lekarskim znane jest również powstałe z Jego inicjatywy Centrum Edukacji Ultrasonograficznej (CEDUS), gdzie podczas kursów kształciły się setki lekarzy. Doktor zorganizował również wiele zjazdów, sympozjów i konferencji dla towarzystw lekarskich.

Doktor Bogdan Materna zmarł w wieku 57 lat. Pracował z pasją, ale za swoje największe osiągnięcie uważał szczęśliwą rodzinę. Osierocił pięcioro dzieci.

Kondolencje
Tomasz Mazurek napisał(a):
Bogdan! Dziękuje Tobie za aktywność, pomysły, za naszą wspólną pracę, która zaowocowała wydaniem tłumaczeń "biblii" ortopedycznych takich jak Cambell. Dziękuje również za wspólnie zorganizowane kursy i zjazdy. Dziękuje za nasze koleżeńskie spotkania tak kreatywne dla polskiej ortopedii. Byłeś lekarzem, nie byłeś ortopedą a odegrałeś tak ważną rolę w naszym życiu ortopedycznym. Teraz już pozbawiony trosk odpoczywasz. Mamy Ciebie głęboko w pamięci.
Dodaj wiadomość (jako Gość)