„Ortopedia i traumatologia”, to tytuł nowoczesnego podręcznika z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu współtworzonego przez lekarzy specjalistów ośrodków klinicznych z: Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Otwocka, Piekar Śląskich, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia.

Oficjalna premiera podręcznika dedykowanego studentom medycyny odbyła się 27 stycznia 2017 roku w Łodzi. Publikacja składa się z wersji papierowej i elektronicznej (www.ortopediaitraumatologia.pl, która umożliwia korzystanie z dodatkowych informacji rozszerzających podręcznik, takich jak: słownik terminologiczny, fotografie, filmy i około 200 pytań testowych. Materiał będzie sukcesywnie uzupełniany oraz uaktualniany o nowości badawcze i ich wykorzystywanie w praktyce klinicznej.

Przyjęto dwudzielny układ podręcznika:

  • I. Zagadnienia ogólne
  • II. Topografię regionalną.

Podręcznik jest integralną częścią Inicjatywy Edukacyjnej Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

Poszczególne zagadnienia napisane zostały przystępnie przez uznane autorytety w ortopedii i traumatologii narządu ruchu o wieloletnim doświadczeniu klinicznym. Każdy rozdział kończy się streszczeniem najważniejszych informacji, które student medycyny powinien bezwzględnie zapamiętać. Ułatwiając powtarzanie materiału do egzaminu na marginesy książki „wyrzucono” ważne poruszane w tekście zagadnienia.

Do udziału we współtworzeniu podręcznika zaproszone zostały także znaczące firmy specjalizujące się w zakresie ortopedii i traumatologii. Ich obecność jako Partnerów Edukacyjnych poszerzy zakres omawianych zagadnień i uzupełni merytoryczną dyskusję.

Podręcznik otrzymał w 2018 roku na Targach Książki Naukowej i Akademickiej w Warszawie wyróżnienie specjalne w konkursie Academia 2018 dla najlepszej publikacji akademickiej i naukowej z dziedziny medycyny.