Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy Rezydenci!

Łódź, 29-09-2017

Serdecznie witamy Was na stronie poświęconej sprawom osób w trakcie specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu i współpracy wszystkich Rezydentów będzie to miejsce, które umożliwi lepszy kontakt między Rezydentami, wymianę doświadczeń oraz jeszcze lepsze kształcenie w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

Na początek zachęcamy Was do zapoznania się z kilkoma europejskimi projektami dla Rezydentów.

 1. FORTE – Federation of Orthopaedic Trainees in Europe.

  Europejskie Towarzystwo Rezydentów Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu to organizacja z powodzeniem zrzeszająca rezydentów z całej Europy od ponad 10 lat! Dzięki działalności osób związanych z FORTE członkowie Towarzystwa mają okazję uczestnictwa w wielu Europejskich konferencjach, stażach i kursach, takich jak EFORT-FORTE Sessions, czy FORTE Summer School. Już wkrótce w ramach FORTE powstanie pierwsza platforma udostępniająca miejsca i programy staży dla Rezydentów z całej Europy.

  Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia strony internetowej oraz wstąpienia w szeregi FORTE!

  http://www.forte-orthopaedics.com/

 2. FORTE Summer School.

  Coroczne spotkanie organizowane przez FORTE skierowane jest do osób specjalizujących się w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, a także młodych specjalistów. Tygodniowy kurs składa się z kilku paneli tematycznych organizowanych i prowadzonych przez przedstawicieli czołowych europejskich towarzystw ortopedycznych: chirurgia kręgosłupa (EUROSPINE), chirurgia kończyny górnej (SECEC, FESSH), chirurgia kończyny dolnej (EHS, ESSKA, EFAS), chirurgia dzieci (EPOS) oraz onkologia narządu ruchu (EMSOS). Oprócz zajęć dydaktycznych i spotkań naukowych w programie przewidziane są liczne wydarzenia towarzyskie. W dotychczasowych dwóch edycjach, które odbyły się w Faro w Portugalii udział wzięło prawie 240 rezydentów z ponad 20 krajów Europy! Przyszłoroczne spotkanie odbędzie się w Mediolanie. Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji nt. Summer School oraz zapoznania się z krótką relacją z poprzednich edycji oraz z dodatkowymi informacjami na stronie internetowej http://www.forte-orthopaedics.com/ zakładka Summer School.

 3. ESTRO

  European School for TRaining in Orthopaedics to project, który funkcjonuje w ramach programu ERSAMUS + i jest finansowany przez Unię Eropejską. W chwili obecnej tworzony jest dzięki współpracy pięciu Uniwesytetów: Hacettepe University (Turcja); University of Bologna (Włochy); Danube University Krems (Austria); Yildirim Beyazit University (Turcja) oraz Claude Bernard University of Lyon (Francja).

  Podobnie jak szkoła letnia FORTE oraz w powiązaniu z elementami europejskiego egzaminu z ortopedii EBOT projekt składa się z 5 modułów: nauk podstawowych, kończyny górnej, kończyny dolnej, ortopedii dziecięcej i chirugii kręgosłupa oraz ortopedii onkologicznej. Każdy z Uniwersytetów – partnerów odpowiada za jeden z modułów, a uczestnicy za udział w każdym z kursów otrzymują punkty edukacyjne. Punkty mogą być zdobywane także poprzez aktywność naukową (publikacje, wystąpienia naukowe, itp.) oraz udział w kursach czy warsztatach, gdzie partnerem jest ESTRO. Po zakończeniu pierwszych 12 miesięcy działalności uczestnicy, po podsumowaniu zebranych punktów, będą mogli odbywać stypendia w wybranych ośrodkach akademickich. Więcej na https://www.estroproject.eu/

  Najbliższy kurs już w październiku w Ankarze. Zapraszamy do udziału!

Serdecznie zachęcamy Was do śledzenia informacji na stronie internetowej oraz zapisywania się do Newslettera. Już wkrótce kolejne informacje! Zostańcie z nami.

Nowy tryb specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Łódź, 29-01-2015

Decyzją Ministra Zdrowia od października 2014 został wprowadzony nowy tryb specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Program nowej specjalizacji znajduje się w zakładce CMKP bloku specjalizacji modułowych (pomimo, że nie jest modułowy).

W celu ułatwienia realizacji obu programów naraz t.j. w starym i nowym trybie jest dopuszczalne prowadzenie niektórych kursów dla obu specjalizacji.

Listę kursów podaję poniżej:

 1. Kurs wprowadzający: „Wprowadzenie do specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu”.
 2. Kurs: „Wady stóp”
 3. Kurs: „Choroba zwyrodnieniowa stawów, protezoplastyki stawów”
 4. Kurs: „Chirurgia kręgosłupa”
 5. Kurs: „Chirurgia ręki i chirurgia rekonstrukcyjna”
 6. Kurs: „Chirurgia kolana”
 7. Kurs: „Zaburzenia metabolizmu tkanki kostnej”
 8. Kurs: „Onkologia narządu ruchu”
 9. Kurs atestacyjny: „Postępy w ortopedii i traumatologii narządu ruchu”

Konsultant Krajowy
Prof. Paweł Małdyk

Ponieżej program specjalizacji do pobrania:
Nowy tryb Specjalizacji.pdf