REZYDENCI ORTOPEDII I TRAUMATOLOGII NARZĄDU RUCHU

Łódź, 18-09-2020

Serdecznie witamy Was w zakładce poświęconej sprawom lekarzy w trakcie specjalizacji z Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu! Mamy nadzieję, że dzięki zaangażowaniu i współpracy wszystkich Rezydentów, będzie to miejsce, które umożliwi lepszy kontakt między Rezydentami, wymianę doświadczeń oraz jeszcze lepsze kształcenie w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.

  1. KONTAKT – zapraszamy wszystkie osoby specjalizujące się do nawiązania z nami kontaktu i stworzenia jednej wspólnej grupy. Chciał(a)byś nawiązać profesjonalną relację z kolegami i koleżankami z innych ośrodków? Wymienić się doświadczeniami, zadać nurtujące pytania? NIC PROSTSZEGO! Są miejsca w sieci, gdzie społeczność rezydentów jest aktywna! Wspólnie możemy zdziałać więcej.

    Najprężniej działa grupa/forum na portalu Facebook: Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Public Group

    Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy posiada konto w portalu Facebook, dlatego też jeśli tylko macie pytania, lub chcecie skontaktować się z większym gronem odbiorców, prosimy o kontakt na maila ogólnego: orthopedics@interia.pl lub bezpośrednio z nami: Karolina Skarysz-Kałwa karolina.skarysz@gmail.com kom.+48 600213158 lub Marta Twardowska mail: marcik.twardowska@gmail.com, kom. +48 605897500.

  2. PTOiTr – zachęcamy do śledzenia informacji na stronie www.ptoitr.pl oraz na Fanpage’a na Facebooku. Znajdziecie tam informacje o aktualnych pracach Zarządu, ciekawe Webinaria naukowe oraz aktualny kalendarz z wydarzeniami ortopedycznymi. Wiele z nich jest organizowanych pod patronatem PTOiTr oraz na część z nich możecie otrzymać obniżone opłaty konferencyjne.

  3. Zachęcamy Was zwłaszcza do uczestnictwa w Zjeździe naszego Towarzystwa, najważniejszego spotkania w tym roku, które odbędzie się we wrześniu w Gdańsku. Podczas tego wydarzenia chcemy zorganizować spotkanie dla rezydentów, podczas którego będziemy mogli poznać się na żywo oraz przedyskutować ważne dla nas zagadnienia i omówić kwestie związane ze specjalizacją.

  4. SPECJALIZACJA – PTOiTR jest aktywnie zaangażowane w poprawę i zmiany w programie szkolenia specjalizacyjnego!

    Zarówno Profesorowie, jak i MY młodzi – zdajemy sobie sprawę, że program specjalizacji wymaga stałej aktualizacji, poprawy i rozwoju. Chcemy Was zachęcić do zgłaszania wszelkich uwag i problemów merytorycznych związanych z przebiegiem specjalizacji z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Właśnie w tym celu powstała specjalna Komisja Nauki i Edukacji, której przewodniczy prof. Marek Napiontek. Na dole strony znajdują się niezbędne informacje kontaktowe w celu przekazywania w/w uwag. Dodatkowo powstało forum dyskusyjne dostępne pod linkiem https://discord.gg/HDPUNZV

    Na stronie PTOiTr w zakładce Konsultanta Krajowego również znajdują się aktualne informacje o sprawach związanych z specjalizacją.

    Jednocześnie zachęcamy do regularnego odwiedzania strony CMKP i przeglądania aktualizowanej regularnie listy kursów, nie tylko obowiązkowych. CMKP oferuje bardzo ciekawe kursy doskonalące, w trakcie których (bez dodatkowych opłat), można nawet szlifować swoje umiejętności chirurgiczne na tzw. Cadaverach.

  5. SAMOKSZTAŁCENIE ZA GRANICĄ:

    • EFORT – The European Federation of National Associations of Orthopaedics and Traumatology (EFORT) – jedna z najważniejszych międzynarodowych organizacji, której PTOiTR jest również członkiem, zrzeszająca towarzystwa ortopedyczne z całej Europy i innych krajów.

    W ramach realizacji swoich celów EFORT organizuje doroczny kongres europejski The EFORT Annual Congress, a w ramach kongresu sesje interaktywnej wymiany ekspertów (IEE), wykłady instruktażowe (IL), zaawansowany kurs w zakresie całkowitej wymiany stawu biodrowego i kolanowego, kurs kompleksowego przeglądu wiedzy ortopedycznej (CRC) oraz sesję łatwej aktualizacji dowodów. Nowa platforma edukacyjna EFORT, znana jako „Europejska platforma edukacji ortopedycznej i traumatologicznej” (EOTEP) EOTEP Framework, która wkrótce zaoferuje stowarzyszeniom członkowskim (krajowym i specjalizacyjnym) możliwość promowania swoich markowych programów edukacyjnych na tej platformie. Warto skorzystać z oferty darmowych, regularnie odbywający się Webinar’ów, którym przewodzą najbardziej znamienici specjaliści ortopedii z całej Europy i nie tylko.

    Organizacja EFORT oraz EFORT Foundation — Welcome to the EFORT Foundation są uznawane za reprezentujące wybitny poziom ortopedii i traumatologii w Europie poprzez promowanie wymiany doświadczeń, wiedzy, edukacji i badań w całej Europie. Od pewnego czasu EFORT i EFORT Foundation organizują bardzo udane stypendia.

    W stypendium podróżnym EFORT Travelling Fellowship i krajowe stowarzyszenia członkowskie EFORT na zmianę przyjmują grupę 14 młodych europejskich chirurgów ortopedów w ciągu tygodnia każdej wiosny i jesieni. W organizowanym co roku stypendium podróżniczym Marka Patersona (wspieranym przez BJJ i EFORT) wybiera się trzech młodych chirurgów ortopedów, którzy spędzą dwa tygodnie w trzech europejskich ośrodkach doskonałości ortopedycznej na przemian między Wielką Brytanią a Europą kontynentalną, których kulminacją będzie uczestnictwo w jednym z nich kongresu EFORT lub BOA.

    Visiting Fellowships pozwala z kolei młodym chirurgom ortopedycznym na całym świecie spędzić co najmniej jeden miesiąc, a maksymalnie jeden rok (długość zależy od stypendiów) w z góry określonym i zatwierdzonym szpitalu w centrum przyjmującym w Europie.

    W związku z tymi wysiłkami europejskie wykłady instruktażowe EFORT IL books są teraz publikowane w corocznej drukowanej wersji otwartych recenzji EFORT (EOR) EFORT Open Reviews, która rozpoczęła się w styczniu 2016 r. EOR zawiera wysokiej jakości artykuły przeglądowe dotyczące wszystkich aspektów ortopedii i traumatologii. Wszystkie artykuły mają otwarty dostęp bez wymaganej subskrypcji. Ponadto publikacja „Europejska chirurgia ortopedia i traumatologia”, znana jako „Podręcznik EFORT”/ ‘EFORT Textbook’ jest ważnym źródłem edukacji i wskazówek w praktyce chirurgicznej dla chirurgów i stażystów, zwłaszcza tych przygotowujących się do wyższych badań chirurgicznych oraz Rady Ortopedii i Badań Traumatologicznych w Europie i poza nią.

    • FORTE – The Federation of Orthopaedic and Trauma Trainees in Europe – Europejska Federacja Rezydentów Ortopedii i Traumatologii (link Forte Orthopaedics) – została założona podczas kongresu EFORT w 2005 r. w Lizbonie (Portugalia).

    Wspólnym celem dla tej non-profit organizacji jest poprawa ortopedycznych standardów edukacyjnych, umożliwienie nauki i promocja sieci kontaktów profesjonalnych w całej Europie. Podstawowe cele:

    • Przyjaźń i społeczność

    • Kontakt z chirurgami ortopedycznymi (rezydenci i konsultanci), powiązania z przemysłem medycznym

    • Punkt odniesienia do spraw treningu ortopedycznego

    • Nauczanie i szkolenie

    • Wymiana pomysłów i komunikacja

    Ze względu na różnorodne systemy szkoleniowe w Europie organizacja pracuje na dwóch poziomach. Zarząd Federacji, w której zasiadają reprezentanci krajowych organów rezydentów. Na poziomie oddolnym osoby niezrzeszone, niezwiązane z żadnym towarzystwem też mogą się zarejestrować. FORTE wciąż poszukuje najlepszego sposobu reprezentacji każdego rezydenta i młodego chirurga ortopedycznego w Europie.

    Najważniejszym corocznym wydarzeniem edukacyjnym organizacji jest FORTE Summer School – Letnia Szkoła FORTE, której pierwsza edycja odbyła się w 2016 roku w Faro (Portugalia). Ten ekscytujący projekt zebrał naukowe wsparcie wielu europejskich towarzystw, takich jak EFORT, EORS, ESSKA, Eurospine, FESSH, EHS, EFAS, EPOS, EMSOS i wiele innych, a w pierwszej edycji udział wzięło wielu uczestników z ponad 28 różnych krajów. To wspaniały europejski projekt, który zapewnia unikalną platformę edukacyjną dla rezydentów ortopedii. Dodatkowo podczas tego wydarzenia organizowane są wykłady przygotowujące do europejskiego egzaminu z ortopedii (EBOT Exam). Są one w większości prowadzone przez egzaminatorów EBOT Exam. Nauka, relaks i praca zespołowa we wspaniałym otoczeniu.

    PTOiTr co roku ma możliwość pokrycia kosztów FORTE Summer School dla 4 osób z naszego Towarzystwa. Rekrutacja prowadzona jest corocznie przez Zarząd PTOiTr. Jeśli chciałbyś uczestniczyć w procesie rekrutacji i masz pomysły jak stworzyć obiektywne wytyczne to zapraszamy do kontaktu.

    FORTE zaprasza serdecznie wszystkich rezydentów! Zaaplikuj o członkostwo tutaj: Contact Us – i bądź na czasie z tą prężnie działającą organizacją dla młodych ortopedów!

    • EBOT – EBOT Online Interim Exam to próbny europejski egzamin z ortopedii, dostępny online. Dostęp i logowanie jest bezpłatne, a dzięki takiemu próbnemu egzaminowi można sprawdzić swoją wiedzę. Egzamin podsumuje z których dziedzin ortopedii jesteśmy mocni, a z których można by jeszcze rozszerzyć wiedzę.

    • ESTRO – European School for TRaining in Orthopaedics to projekt, który funkcjonuje w ramach programu ERSAMUS + i jest finansowany przez Unię Europejską. W chwili obecnej tworzony jest dzięki współpracy pięciu Uniwesytetów: Hacettepe University (Turcja); University of Bologna (Włochy); Danube University Krems (Austria); Yildirim Beyazit University (Turcja) oraz Claude Bernard University of Lyon (Francja).

    Podobnie jak szkoła letnia FORTE oraz w powiązaniu z elementami europejskiego egzaminu z ortopedii EBOT projekt składa się z 5 modułów: nauk podstawowych, kończyny górnej, kończyny dolnej, ortopedii dziecięcej i chirurgii kręgosłupa oraz ortopedii onkologicznej. Każdy z Uniwersytetów – partnerów odpowiada za jeden z modułów, a uczestnicy za udział w każdym z kursów otrzymują punkty edukacyjne. Punkty mogą być zdobywane także poprzez aktywność naukową (publikacje, wystąpienia naukowe, itp.) oraz udział w kursach czy warsztatach, gdzie partnerem jest ESTRO. Po zakończeniu pierwszych 12 miesięcy działalności uczestnicy, po podsumowaniu zebranych punktów, będą mogli odbywać stypendia w wybranych ośrodkach akademickich. Więcej na ESTRO – Home.

Jeśli masz jakieś sugestie, pytania odnośnie działalności PTOiTr i specjalizacji lub chciałbyś aktywnie włączyć się w powyższe projekty, zachęcamy do kontaktu.

  • Karolina Skarysz-Kałwa
  • mail: karolina.skarysz@gmail.com
  • tel. kom.: +48 600 213 158
  • Oddział Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narządu Ruchu, Megrez Tychy
  • Marta Twardowska
  • mail: marcik.twardowska@gmail.com
  • tel. kom.: +48 605 897 500
  • Katedra i Klinika Ortopedii, Traumatologii i Chirurgii Ręki w Poznaniu

Nowy tryb specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Łódź, 29-01-2015

Decyzją Ministra Zdrowia od października 2014 został wprowadzony nowy tryb specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Program nowej specjalizacji znajduje się w zakładce CMKP bloku specjalizacji modułowych (pomimo, że nie jest modułowy).

W celu ułatwienia realizacji obu programów naraz t.j. w starym i nowym trybie jest dopuszczalne prowadzenie niektórych kursów dla obu specjalizacji.

Listę kursów podaję poniżej:

  1. Kurs wprowadzający: „Wprowadzenie do specjalizacji w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu”.
  2. Kurs: „Wady stóp”
  3. Kurs: „Choroba zwyrodnieniowa stawów, protezoplastyki stawów”
  4. Kurs: „Chirurgia kręgosłupa”
  5. Kurs: „Chirurgia ręki i chirurgia rekonstrukcyjna”
  6. Kurs: „Chirurgia kolana”
  7. Kurs: „Zaburzenia metabolizmu tkanki kostnej”
  8. Kurs: „Onkologia narządu ruchu”
  9. Kurs atestacyjny: „Postępy w ortopedii i traumatologii narządu ruchu”

Konsultant Krajowy
Prof. Paweł Małdyk

Ponieżej program specjalizacji do pobrania:
Nowy tryb Specjalizacji.pdf