XL Jubileuszowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Ortopedów Wojska Polskiego 09.05.2024

Szanowni Państwo, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

serdecznie zapraszamy do udziału w XL Jubileuszowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Ortopedów Wojska Polskiego, która odbędzie się w dniach 9-11 maja 2024 r. w Warszawie. Uczestników Konferencji z całego kraju będzie gościł zespół Kliniki Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, kierowanej przez płk. dr. n. med. Piotra Cieślika.

Mając na uwadze, że Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy jest jednym z siedemnastu działających w Polsce centrów urazowych udzielających świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom z mnogimi wielonarządowymi obrażeniami ciała, oraz zważywszy na bieżącą sytuację geopolityczną, a jednocześnie nie zapominając o codziennych dylematach każdego ortopedy spędzających sen z powiek, postanowiliśmy zaproponować następującą tematykę Konferencji:

- złożone obrażenia narządu ruchu

- złamania postrzałowe, wybuchowe, obrażenia wielotkankowe narządu ruchu

- sesje dyskusyjne CROSSFIRE – „Krzyżowy ogień”:

1. Złamania panewki stawu biodrowego – zespolenie czy endoprotezoplastyka?

2. Złamania bliższego końca kości ramiennej – zespolenie czy endoprotezoplastyka?

3. Choroba zwyrodnieniowa jednoprzedziałowa stawu kolanowego – osteotomia czy endoprotezoplastyka jednoprzedziałowa, a może jednak endoprotezoplastyka całkowita?

4. Choroba zwyrodnieniowa stawu skokowo-goleniowego – usztywnienie czy endoprotezoplastyka?

Cennym uzupełnieniem tych sesji będą nadesłane przez Państwa prezentacje kazuistyki, którymi chcieliby Państwo się podzielić lub poddać pod dyskusję. Będzie to można zrobić osobiście, jak również prezentacje mogą być przedstawione anonimowo przez prowadzących sesje. Program dopełnią sesje tematów wolnych.

Serdecznie zapraszamy Państwa do czynnego udziału w tym ważnym i praktycznym wydarzeniu, podczas którego będą Państwo mieli możliwość podzielenia się zdobytymi przez lata własnymi doświadczeniami. Czynny udział w Konferencji wezmą uznane autorytety wymienionych złożonych zagadnień.

Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie, jak co roku w maju, tym razem do Warszawy – nowoczesnej europejskiej metropolii, jednego z najprężniej rozwijających się miast europejskich o ogromnym potencjale i niezwykłej energii, które jest idealnym połączeniem tradycji z nowoczesnością. Nastrój naszego miasta będzie niewątpliwie sprzyjał dysputom naukowym i znacznie wzbogaci elementy towarzyskich spotkań. Zapraszamy do czynnego udziału.

Do zobaczenia w Warszawie!


Płk dr n. med. Piotr Cieślik 

Kierownik Kliniki Traumatologii i Ortopedii, Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy 


Płk rez. prof. dr hab. n. med. Krzysztof Kwiatkowski

Konsultant Kliniki Traumatologii i Ortopedii, Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy


Płk dr n. med. Jerzy Lachowicz 

Konsultant Krajowy ds. Obronności w Dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu


Płk rez. prof. dr hab. n. med. Wojciech Marczyński

Przewodniczący Rady Naukowej, Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut BadawczyStrona wydarzenia: https://www.ortopediawojskowa.pl/