Między 18 a 20 maja 2023 r. w Gdańsku odbyło Sympozjum Sekcji Chirurgii Ręki PTOiTr połączone z 70-leciem Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystości Jubileuszowe odbyły się w historycznym Dworze Artusa, do którego licznie przybyli: obecni i byli pracownicy, goście zaprzyjaźnieni z Kliniką od lat, przedstawiciele władz lokalnych, władz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a także delegacja dyrekcji Szpitala Copernicus.

Sympozjum Sekcji Chirurgii Ręki PTOiTr zostało podzielone na dwie części. Pierwsza – praktyczna – obejmowała zróżnicowany poziom zaawansowania uczestników – tu zajęcia z traumatologii na sztucznych kościach oraz endoprotezoplastyki stawu ramiennego, na warsztatach z wykorzystaniem preparatów nieutrwalonych w mobilnym centrum kadawerowym Arthrex kończąc. Na część drugą składały się wykłady dotyczące kompletnego przekroju chirurgii kończyny górnej zaprezentowane przez doświadczonych prelegentów z czołowych ośrodków medycznych.

Ostatniego dnia odbyła się sesja Polskiego Towarzystwa Terapii Ręki oraz spotkanie Oddziałów Terenowych PTOiTr, a także Sekcji Radiologii Ortopedycznej PLTR. Interdyscyplinarne podejście do schorzeń kończyny górnej zaowocowało ciekawymi dyskusjami i wnioskami.

Dziękujemy uczestnikom za przybycie do Gdańska oraz za wkład włożony w Sympozjum.

 

Lek. Wojciech Zadura

Dr n. med. Filip Dąbrowski

Zarząd Sekcji Chirurgii Ręki PTOiTr