Ochrona przed kolejnym złamaniem
Osteoporoza jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Dotyka ludzi po 60. roku życia, częściej kobiety niż mężczyzn. Problem będzie narastał, ponieważ obecnie na świecie żyje 455 mln ludzi powyżej 65. roku życia, a dane szacunkowe wykazują, że w roku 2050 będzie ich ponad 1.55 mld. Tymczasem zaledwie u 7%-25% chorych zostaje wdrożone leczenie zapobiegające kolejnym złamaniom.
Celem leczenia osteoporozy jest uniknięcie zwłaszcza kolejnego złamania u osób, które już go doznały. Leczenia wymaga każda osoba, która przebyła złamanie, a identyfikacja innych zagrożonych osób następuje na podstawie obliczeń ryzyka złamania metodą FRAX.
Co należy zrobić:
- Rozpoznać osteoporozę u pacjentek po przebytych złamaniach niskoenergetycznych.
- Wdrożyć suplementację Ca i wit. D oraz aktywną farmakoterapię.
Znane są skuteczne i dobrze tolerowane leki, które zmniejszają ryzyko kolejnych złamań we wszystkich lokalizacjach szkieletu. To zabezpieczy pacjentki na przyszłość i będzie zgodne z zaleceniami, a jeśli w przyszłości doszłoby np. do reoperacji – kość będzie w lepszej kondycji, co zwiększy szanse na powodzenie zabiegu.
O czym warto pamiętać?
- Rekomendacja ortopedy dotycząca leczenia osteoporozy skierowana do lekarza pierwszego kontaktu zwiększa odsetek zastosowania leczenia przeciw osteoporozie.
- Zwiększenie wśród ortopedów świadomości występowania osteoporozy może pozwolić na podwojenie wykrywalności i częstości stosowania leczenia u pacjentów po złamaniu biodra.
- Z uwagi na coraz dłuższy wiek życia pacjenci będą ulegać złamaniom (wiek jest niezależnym czynnikiem ryzyka złamania).
- Przebyte złamanie niskoenergetyczne zwiększa ryzyko kolejnych złamań – uruchamia się efekt domina.
- Zabiegi, w tym aloplastyka, w osteoporotycznej kości są trudniejsze i bardziej wymagające, niż na kości o prawidłowej strukturze i gęstości.
Wielu specjalistów odpowiedzialnych jest za leczenie osteoporozy (lekarz rodzinny, internista, endokrynolog, geriatra, ginekolog, chirurg i ortopeda). Ale to właśnie ortopeda jest pierwszym i często jedynym lekarzem mającym kontakt ze złamaniem osteoporotycznym. Na ortopedzie spoczywa zatem obowiązek nie tylko leczenia złamania, ale również wdrożenia postępowania zapobiegającego następnemu złamaniu.
Dlaczego ortopeda jest tak ważny w procesie leczenia?
- Może wdrożyć wczesne leczenie.
- Może kontrolować przebieg leczenia.
- Zapobiega przez to kolejnym złamaniom.
- Może przyczynić się do zmniejszenia kosztów leczenia.
Jeśli po pierwszym złamaniu nie zaczniemy aktywnie leczyć pacjentki, to z pewnością po jakimś czasie wróci ona do ortopedy z kolejnym złamaniem.
Odsłony programu








