W dniach 12-14 września 2019 roku w Siedlcach i Łochowie odbyła się oficjalna konferencja Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, organizowana przez Zarząd Główny PTOiTr oraz Mazowiecki Szpital Wojewódzki w Siedlcach.

Nad wysokim poziomem merytorycznym konferencji czuwał Przewodniczący Komitetu Naukowego, konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak, zaś nad najwyższej jakości organizacją sprawował pieczę Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr n. med. Maciej Płończak. 

Na okoliczność Dni został wydany przez Wydawnictwo Exemplum dedykowany egzemplarz Chirurgii Narządów Ruchu i Ortopedii Polskiej, w którym zostały opublikowane wybrane prace Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Inauguracja 38. Dni Ortopedycznych miała miejsce 12 września w Pałacu Ogińskich, wybudowanym przez Kazimierza Czartoryskiego w Siedlcach, gdzie w przepięknych okolicznościach zostali odznaczeni medalem pamiątkowym „Pro Masovia” panowie: prof. dr hab. n. med. Jarosław Czubak oraz dr n. med. Maciej Płończak.

W ramach inauguracji zaplanowaliśmy dla naszych gości zwiedzanie Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, które słynie z najznamienitszego dzieła sztuki hiszpańskiej "Ekstaza św. Franciszka" pędzla El Greca. Obraz powstał w okresie największego rozkwitu Hiszpanii w tzw. Złotym Wieku i do dziś przyciąga turystów, miłośników malarstwa i znawców sztuki. Inaugurację uświetniła uroczysta kolacja.

W piątek, 13 września, rozpoczęły się wykłady i panele dyskusyjne. Oficjalne otwarcie odbyło się o godzinie 8:30. W tym czasie oprócz powitania gości przez Prezesa PTOiTr, prof. dra hab. n. med. Leszka Romanowskiego oraz Przewodniczących Komitetu Naukowego (prof. Jarosław Czubak) i Organizacyjnego (dr Maciej Płończak) miało miejsce uroczyste wręczenie podziękowań dla Partnerów wydarzenia oraz Partnerów Edukacyjnych platformy Net4Doctor, prowadzonej na stronie Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. We wręczaniu statuetek uczestniczył również Past Prezes, prof. dr hab. n. med. Marek Synder.

Wśród wyróżnionych firm znalazły się: Angelini, BBraun, Berlin Chemie, Bioventus, De Puy Synthes Johnson&Johnson, KRKA, Mylan, Pierre Fabre, Sanofi.

O godzinie 9:00 rozpoczęła się część merytoryczna. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w 9 sesjach poświęconych: endoprotezoplastyce stawu biodrowego, leczeniu artroskopowemu i endoprotezoplastyce stawu ramiennego, kampanii przeciwdziałania złamaniom osteoporotycznym, leczeniu artroskopowemu stawu biodrowego, zapaleniom miejsca operowanego (okołoprotezowe), powikłaniom, chirurgii biologicznej oraz operacjom rekonstrukcyjnym. Równolegle do sesji ortopedycznych odbyła się Konferencja Naukowo Szkoleniowa Pielęgniarek Operacyjnych.

Na czas Dni Ortopedycznych stoisko Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego zamieniło się w salę operacyjną, gdzie każdy uczestnik konferencji mógł przeprowadzić zabieg ortopedyczny. Wszystko za sprawą urządzenia Sim-Ortho firmy OSSimTech, działającego na zasadzie wirtualnej rzeczywistości. Oprócz umiejętności praktycznych można było też sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną i zmierzyć się z pytaniami składającymi się na test dotyczący Towarzystwa, Kliniki w Łochowie oraz czasopisma CHNRiOP. Zwycięzcy otrzymali książki specjalistyczne.

Bardzo ważnym wydarzeniem było spotkanie lekarzy rezydentów z Konsultantem Krajowym i Prezesem PTOiTr, na którym rezydenci mogli porozmawiać o potrzebach w edukacji i rozwoju na drodze zawodowej.

Część merytoryczną w piątek zakończyło spotkanie Krajowej Izby Fizjoterapeutów, w czasie której przedstawiono tematy związane z fizjoterapią po zabiegach naprawczych, po artroskopiach i leczeniu chirurgicznym.

Wieczór koleżeński został przygotowany w klimacie disco w kompleksie Pałac i Folwark Łochów, a tło spotkania stanowił zespół coverowy, przygrywający kawałki z lat 80. i 90.  

Konferencja zakończyła się w sobotę, 14 września 2019 roku.

Na 38. edycji Dni Ortopedycznych gościliśmy ponad 550 uczestników konferencji oraz 29 wystawców. Po raz pierwszy dla tego wydarzenia odbyła się transmisja on-line ze wszystkich wykładów i lekarze, którzy nie mogli dotrzeć na konferencję osobiście, mieli okazję obejrzeć wykłady z domu. Wszystkie wystąpienia zostały również zarchiwizowane i pojawią się na stronie

Mamy nadzieję, że Siedlce i Łochów zostaną zapamiętane jako znaczący ośrodek ortopedyczny i miejsce koleżeńskiej wymiany doświadczeń.